Новости

Зелений тариф на сонячну електроенергію

Для прискорення росту долі екологічно чистої енергетики в загальному обсязі державного енергоринку Верховна Рада ще у 2008 році прийняла закон, яким запровадила «зелений тариф» на електроенергію – комплекс заходів, до якого входять:

  • обов’язковість придбання у приватних осіб оптовими постачальниками електроенергії, яка вироблена з відновлювальних джерел – сонячними, вітровими, малими гідроелектростанціями та електростанціями на біопаливі;
  • гарантований доступ приватним виробникам електроенергії до електромереж;
  • спеціальні закупівельні ціни на електроенергію, які значно перевищують роздрібни ціни.

Вказані заходи дозволяють за короткий час окупити чималі інвестиції в будівництво електростанцій та отримувати чистий прибуток вже на п’ятий-шостий рік їх експлуатації.

Обмеження, які передбачені законодавством

Законодавством визначена максимальна потужність приватних дахових сонячних та вітрових електростанцій, для яких застосовуються затверджені Національною комісією регулювання електроенергетики «зелені тарифи». Фіксовані ціни існують для електростанцій, потужність яких не перевищує 30 кВт. Для всіх інших виробників електрики з альтернативних джерел енергії ціна закупівлі щорічно встановлюється окремим рішенням НКРЕ і публікується на сайті організації в відкритому доступі.

Крім того, потужність приватної електростанції не може перевищувати дозволену потужність споживання господарством, яка встановлюється договором користування електроенергією між постачальником та споживачем.

Строком дії «зеленого тарифу» для виробника електроенергії визначено 10 років з початку його встановлення. Окупність більшості проектів при діючих тарифах складає близько 6-8 років, тому десятиріччя достатньо для повернення інвестицій та отримання чималого прибутку. По закінченню дії «зеленого тарифу» залишки електроенергії у виробників закуповуються за загальними тарифами.

Ще одним обмеженням є те, що за «зеленим тарифом» закуповується лише різниця між виробленою та спожитою на власні потреби електроенергією. Тобто неможливо продати державі весь вироблений обсяг електрики за високою ціною та придбати необхідну для ведення господарства потужність за меншу вартість. Реалізації підлягає лише залишок електроенергії.

Зелений тариф 2017 – особливості та зміни

В грудні 2016 року НКРЕ прийняла постанову про зміни існуючих тарифів на «зелену» електрику. Закупівельна ціна для малих сонячних електростанцій, які введені в експлуатацію з 1 січня 2017 року зменшується на 34,51 коп в порівнянні з діючим раніше і складатиме 498,17 коп / кВт.год. Змінений «зелений тариф» і для електростанцій, що були введені в дію раніше 2017 року.

Для вітряних електростанцій «зелений тариф» зменшений на 22,19 коп і дорівнює 320,25 коп / кВт.год.

Головною зміною, яку запровадила НКРЕ, в порівнянні з початковими тарифами, що діють з 2008 року, стала залежність «зеленого тарифу» від строку введення електростанції в дію. Чим раніше запрацювала електростанція – тим дорожче закуповуватиме держава вироблену нею електроенергію. Цим шагом уряд намагається стимулювати до більш швидкого будівництва малих приватних електростанцій.

Підключення «зеленого тарифу»

Якщо ви просто встановите на даху власного будинку сонячні батареї, «зелений тариф» не починає діяти автоматично. Є певний алгоритм по його підключенню:

  • погодження з РЕМ дозволеної потужності електростанції;
  • подання заявки-повідомлення енергопостачальнику;
  • узгодження схеми підключення через мережевий інвертор, підписання договору, улаштування облікового лічильника, оплата послуг автоматизації обліку;

складання та підписання додаткової угоди між енергопостачальником та власником-виробником на купівлю-продаж електроенергії.

Добавить комментарий